זמני שהות (הסדרי ראייה)

בעבר השם המקובל היה "הסדרי ראיה", היום הביטוי המדויק יותר הוא "זמני שהות" – ובכל מקרה מדובר באחד הסעיפים החשובים ביותר בכל הסכם גירושין.

השיקול המרכזי חייב להיות תמיד טובת הילד/ים. על-פי מחקרים עדכניים רבים ומקיפים, המצב האידיאלי הוא חלוקה מאוזנת של הזמנים, כך ששני ההורים יהיו נוכחים בצורה משמעותית בחיי הילדים. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מרגשות כואבים שעלולים להקשות על הגעה להסכמות הנכונות לכל הנפשות המעורבות. במקרים אלה, חשוב מאוד להיעזר בעורך דין לענייני משפחה עם ניסיון רב. המלצה זו תקפה גם לנשים וגברים שמבקשים להביא ביחד ילד לעולם ללא זוגיות ביניהם, לרבות, בכל הנוגע למחלוקות בקשר לזמני השהות בתקופות חירום שונות כגון בימי מלחמות ו/או בימי התגוננות ממגפות למשל מגפת הקורונה .

המשמעות של משמורת משותפת

"משמורת משותפת" הוא מונח משפטי (שלעתים נקרא גם "אחריות הורית משותפת") בעל חשיבות הצהרתית וגם מעשית – למשל בהתנהלות מול הרשויות המקומיות, מול מוסדות חינוך ועוד.

מטבע הדברים אחריות הורית משותפת, באה לידי ביטוי גם בזמני שהות רחבים לשני הצדדים, אבל חשוב להדגיש שאפילו חלוקה שוויונית לחלוטין של זמני השהות לא מגדירה באופן אוטומטי משמורת משותפת. בהתאם כדאי לציין זאת במפורש בהסכם הגירושין.

עוד חשוב לציין כי האחריות המשותפת אפשרית, ומומלצת, בכל גיל, וכי היא מחייבת תקשורת פונקציונלית בין ההורים.

השפעת זמני שהות על מזונות ילדים

זמני שהות עשויים להשפיע גם על גובה המזונות לילדים מגיל 6 ומעלה. על-פי פסק הדין התקדימי החשוב בתיק בע"מ 919/15 פלוני נ' פלונית ואח', ששינה לחלוטין את המצב המשפטי, זמני השהות הם פרמטר בעל משקל בלתי מבוטל. בהתאם לזמני שהות (הסדרי ראייה) שוויונים הוא גם הזדמנות לשני הצדדים לצאת לדרך חדשה בקלות רבה יותר, על בסיס דמי מזונות הוגנים ומאוזנים.

תסקיר עו"ס לסדרי דין

כאשר ישנו קונפליקט בין ההורים בנוגע לזמני שהות עשוי להוביל את בית המשפט לבקש תסקיר עו"ס. חשוב מאוד להתכונן היטב לפגישות עם פקידת הסעד, שכן המלצותיה משפיעות במידה רבה על הפסיקה בסופו של דבר. המלצה נוספת היא להתעקש על זמני שהות שווים עד לאותם מפגשים, גם כדי לשמר את הקשר עם הילדים וגם על-מנת למזער את הסיכוי לתסקיר ופסיקה שיצמצמו את הזמן איתם.

העברת משמורת מאם לאב

במצבים שבהם האם נקבעה כהורה המשמורן, ישנן נסיבות שבהן בית המשפט עשוי להעביר את המשמורת לאב. ביניהן:

* שינוי משמעותי באורח החיים של האם – אשר פוגע בילד/ים.

* אי שיתוף פעולה עם עובדים סוציאליים.

* אי קיום זמני השהות שנקבעו.

* הסתה מצד האם כנגד האב וחבלה בקשר שלו עם הילד/ים ניכור הורי ו/או סרבנות קשר עם הורה.

* האם לא מסוגלת / לא רוצה / לא כשירה להיות הורה משמורן.

גם כשהילד/ים מביעים רצון להיות עם האב, עשוי בית משפט להעביר אליו את המשמורת. לנוכח הרגישות הרבה של מצבים אלה, והמורכבות המשפטית שלהם, חשוב במיוחד לבצע את התהליך בעזרת עו"ד מיומן מאוד.

עורך דין משה שעל הוא בעל ניסיון רב במתן ייעוץ משפטי וליווי הליכים לקביעת זמני שהות, הרחבת זמני שהות, העברת משמורת לאב וגיבוש הסכמי גירושין שמשקפים את מלוא האינטרסים של הלקוח/ה ושל הילדים.

עו"ד דיני משפחה- זמני שהות