משמורת

משמורת הוא מונח רב משמעות בתיקי גירושין ובכל ההליך המשפטי: כל עוד הנישואים מתקיימים, חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות מעניק לשני ההורים את הזכות ואת החובה לקבל החלטות שונות בנוגע לילדיהם – ובפרט בחירת מוסדות לימוד, טיפולים רפואיים, שמירת נכסיהם, ייצוגם, פיתוחם ועוד. לאחר הפרידה, חלוקת האחריות והסמכויות בין האם לאב נקבעת על סמך הסכם ביניהם או על סמך פסיקת בית משפט. מודל אחד הוא משמורת מלאה לאחד ההורים, ומודל שני הוא משמורת משותפת. ייעוץ משפטי של עו"ד מומחה לדיני משפחה מבטיח גידול מיטבי של הילדים בכל מצב.

הסעיפים החשובים בחוק

סעיף 24 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע כי כאשר ישנו הסכם (במקרה של פרידה), להורים יש את הזכות לקבוע את אופן חלוקת המשמורת ביניהם, בכל דרך שיראו לנכון – אם כי עליהם לקבל את אישורו של בית המשפט להסכם.

ואילו כאשר אין הסכמות בעניין זה, סעיף 25 מקנה לבית המשפט את הסמכות לקבוע בעצמו האם תינתן משמורת מלאה לאחד ההורים או שמא הפתרון הנכון לכל הצדדים, ובפרט הילדים, הוא משמורת משותפת. חשוב להדגיש כי בסעיף זה בחוק עדיין מעוגנת חזקת הגיל הרך, כלומר, מתן משמורת מלאה לאם כשהילדים מתחת לגיל 6 (אלא אם כן יש נסיבות מיוחדות). יחד עם זאת, לאור המלצות ועדת שניט, תיתכן גם פסיקה אחרת – ובמקרים אלה יש חשיבות רבה במיוחד לקבלת עזרה מעורך דין בעל בקיאות וניסיון רב בתחום.

טובת הילד

העיקרון המרכזי שמנחה את בתי המשפט בבואם לבחון הסכמי גירושין, או כשהם נדרשים בעצמם לקבוע את המשמורת, הוא טובת הילד. במידת הצורך יסתמך בית המשפט (או בית הדין הרבני) על חוות דעת של מומחים ובפרט תסקיר עו"ס. ככל שהילדים גדולים יותר, כך יינתן בדרך כלל משקל רב יותר לרצון המפורש שהם מביעים.

התנאים לקיום משמורת משותפת

בשנים האחרונות ההמלצה היא לחתור לקיום משמורת משותפת, כלומר מצב שבו לשני ההורים אחריות שווה ומשותפת על גידול ילדיהם. על-מנת שניתן יהיה לקיים משמורת שכזו, שמייצרת נוכחות משמעותית של שני ההורים בחיי ילדיהם ומסייעת להם להתמודד עם פירוק התא המשפחתי, נדרשת תקשורת פונקציונלית תקינה בין ההורים אך תנאי זה אינו בהכרח מחייב.

תנאים נוספים מצטברים הם מגורים בקרבת מקום, יכולת לגלות גמישות בהתאם לצרכים של הילדים ולרצונות שלהם וכמובן מסוגלות הורית גבוהה הן של האם והן של האב. חשוב לציין כי משמורת משותפת לא בהכרח פוטרת את האב מתשלום מזונות, וכי בכל מקרה מומלץ לפרט בהסכם הגירושין גם את זמני השהות באופן ברור ומדויק.

עו"ד משה שעל הוא מומחה לדיני משפחה עם ניסיון רב בהסדרי משמורת. השירות של עו"ד שעל מתאפיין בנחישות וברגישות, ומסייע להורים להמשיך לגדל את ילדיהם בדרך הנכונה ביותר עבורם גם במצבים מורכבים.

עו"ד דיני משפחה- משמורת ילדים