מזונות ילדים

מזונות ילדים הם סוגיה רגישה ואפילו נפיצה. מצד אחד האחריות לספק לילדים רמת חיים נאותה גם אחרי שההורים נפרדים, ומצד שני הרצון של שני הצדדים להימנע ממגבלות ומשקולות כלכליות קשות מדי שמונעות יציאה לדרך חדשה באמת. כשלתמונה נכנסים גם רגשות שליליים בין האב לאם הסיטואציה מסתבכת, ומקרים רבים מגיעים לבית המשפט.

גם כשיש הסכמה בין ההורים, ובוודאי כשיש חילוקי דעות, חשוב להיעזר בעורך דין – כדי להגיע לאיזון המדויק והנכון ביותר.

מזונות לילדים עד גיל 6

עבור ילדים עד גיל 6 מחולקות ההוצאות לשני סוגים: צרכים הכרחיים (מזון וביגוד) וצרכים מדין צדקה (חוגים, מסעדות, חופשות ועוד). הצרכים ההכרחיים הם באחריותו של האב בלבד, בלי קשר לזמני השהות שנקבעו, והם עומדים על כ-1,400-1,500 ש"ח לכל ילד. לגבי שאר ההוצאות, יפסוק בית המשפט מזונות לילדים עד גיל 6 בהתאם לרמת החיים לפני הגירושין. בדרך כלל נפסקים גם דמי מדור, ובפרט אם האם חיה בשכירות – 30% מהוצאות הדיור עבור ילד אחד, 40% אם יש שני ילדים, 50% ל-3 ילדים או יותר. הוצאות חינוך והוצאות רפואיות מתחלקות שווה בשווה בין ההורים.

מזונות ילדים מגיל 6

באשר למזונות ילדים מגיל 6 ועד 18 חשוב להכיר את פסק הדין התקדימי של בית המשפט העליון משנת 2017 – בע"מ 919/15 פלוני נ' פלונית ואח'. זהו מצב חדש יחסית, כשלפי הפסיקה המהפכנית, השיקולים לקביעת המזונות הם כושר ההשתכרות של האב והאם וזמני השהות של הילדים אצל כל אחד מההורים וללא קשר למושג המשמורת ומיהו ההורה המשמורן. ההבחנה בין האב לאם שעדיין נהוגה במקרה של פעוטות הופכת ללא רלוונטית, והתוצאה מן הסתם שוויונית והוגנת הרבה יותר – ובפרט, כשמדובר על מזונות במשמורת משותפת (שפוטרת את האב גם מתשלום מדור).

יחד עם זאת, עדיין יש חשיבות להסתייעות בעורך דין מיומן על-מנת להציג בפני בית המשפט תמונת מצב שמשקפת במדויק את מציאות החיים לאחר הגירושין.

מזונות לבני ובנות 18-21
במקרים מסוימים משולמים מזונות לילדים גם אחרי גיל 18, ובפרט כל עוד הם בשירות צבאי סדיר, בשירות לאומי או לומד בכיתות י"ג וי"ד. הסכום המקובל הוא שליש מגובה המזונות ששולמו עד לגיל זה, אולם ייתכנו גם פסיקות אחרות בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל משפחה.

מהן הפעולות האפשריות של עורך דין בנוגע למזונות הילדים?

בנוסף להגשת תביעה לתשלום דמי מזונות, מסייע עורך דין מנוסה גם כשנדרשת הגנה מפני תביעת מזונות – מטעמים כלכליים, בריאותיים או מהותיים. כמו כן כדאי להיעזר במומחה בתחום לטובת הגשת בקשה לעדכון דמי מזונות (הפחתה או הגדלה) עקב שינויים שמתרחשים במהלך החיים.

עוד חשוב לקחת בחשבון את ההבדלים בגישות השונות בין בית דין לענייני משפחה לבין בית דין רבני – סיבה טובה נוספת לשכור את שירותיו של עו"ד משה שעל שאחד מתחומי ההתמחות העיקריים שלו הוא מזונות ילדים.

עו"ד דיני משפחה- מזונות