ידועים בציבור

במאה ה-21 יש יותר ויותר בני אדם שחיים כזוג נשוי לכל דבר אם כי לא התחתנו באופן פורמלי. לידועים בציבור – בין אם בחרו לא להינשא ובין אם אופציה זו לא אפשרית עבורם (למשל כשמדובר בזוגות חד מיניים) – יש זכויות שונות, אולם לא מתוקף חקיקה מסודרת אלא על בסיס שיקול הדעת של המוסדות השונים ובראשם ביטוח לאומי ובתי המשפט. כדי לממש את הזכויות באופן מיטבי, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין לענייני משפחה. עו"ד שזוהי מומחיותו מסייע גם לידועים בציבור שבוחרים להיפרד.

הסכם ממון ידועים בציבור

חתימה על הסכם ממון מומלצת לכל זוג, כולל לידועים בציבור. במקרה זה נקרא החוזה המחייב "הסכם חיים משותפים". את ההסכם ניתן לאשר אצל נוטריון או בבית משפט לענייני משפחה וכך להבטיח את מעמדו המשפטי, אבל לא חובה לעשות זאת. בכל מקרה מדובר במסמך שמעגן הסכמות בין בני הזוג בנוגע לדרך שבה תתנהל הפרידה, אם החיים המשותפים יעלו על שרטון.

במרבית המקרים הסכמי חיים משותפים כוללים התייחסות לסוגיות כספיות ולנושאים הקשורים לרכוש. ניתן לפרט בהם גם הסכמות לגבי הילדים אם יש/יהיו כאלה, ובמיוחד זמני שהות (או בשמם הקודם, הסדרי ראייה) ומזונות. על-מנת לוודא שההסכם ישקף באופן המדויק ביותר את הרצון המלא, מומלץ לערוך אותו בעזרת עורך דין בעל ניסיון בכך.

זמני שהות ידועים בציבור

קביעת הסדרי ראייה – שכאמור נקראים כיום זמני שהות – עבור ילדים להורים שלא התחתנו באופן פורמלי זהה לאופן שבו היא מתבצעת כשההורים כן נשואים.

דרך אחת להחליט כיצד תתחלק המשמורת בין בני הזוג היא כאמור הסכם חיים משותפים. דרך שנייה היא הסכם גירושין שמעלה על הכתב הסכמות בין ההורים, ובמקרה שישנם חילוקי דעות ייתכן צורך בהכרעה של בית משפט לענייני משפחה. הקריטריון העיקרי שמנחה את בית המשפט הוא טובת הילד/ים, ואם מדובר בבני ובנות 6 ומטה נלקחת בחשבון גם חזקת הגיל הרך.

מזונות ידועים בציבור

על אף העובדה שידועים בציבור אינם מחויבים זה כלפי זו מבחינת החוק, המגמה הרווחת כיום היא לפסוק מזונות גם לידועה בציבור, וזאת אם במהלך החיים המשותפים היחסים התאפיינו בתלות כלכלית שלה בבן הזוג. מזונות אלה נועדו לספק מרווח נשימה עד להגעה לעצמאות כלכלית. לרוב מדובר על סכומים לא גבוהים לפרק זמן של שנה עד מספר שנים, אם כי בכל מקרה נלקחים בחשבון שיקולים רבים נוספים הקשורים לרמת החיים ולאופי הזוגיות (למשל אם האישה ויתרה על קריירה כדי לסייע לידוע בציבור שלה לבנות את שלו).

לנוכח המורכבות של מצבים אלה, ושיקול הדעת הנרחב של בית המשפט, חשוב במיוחד להיעזר בעורך דין. עו"ד משה שעל הוא מומחה לדיני משפחה עם בקיאות ספציפית בנושא הידועים בציבור, כך שהוא יכול להבטיח – וגם לקיים! – מיצוי מלא של כל הזכויות בכל תרחיש שהוא.

עו"ד דיני משפחה- ידועים בציבור