ידועים בציבור

במאה ה-21 יש יותר ויותר בני אדם שחיים כזוג נשוי לכל דבר אם כי לא התחתנו באופן פורמלי. לידועים בציבור – בין אם בחרו לא להינשא ובין אם אופציה זו לא אפשרית עבורם (למשל כשמדובר בזוגות חד מיניים) – יש זכויות שונות.

אולם לא מתוקף חקיקה מסודרת אלא על בסיס שיקול הדעת של המוסדות השונים ובראשם ביטוח לאומי ובתי המשפט. כדי לממש את הזכויות באופן מיטבי, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין לענייני משפחה. עו"ד שזוהי מומחיותו מסייע גם לידועים בציבור שבוחרים להיפרד.

 

עו"ד דיני משפחה- ידועים בציבור

הסכם ממון ידועים בציבור

חתימה על הסכם ממון מומלצת לכל זוג, כולל לידועים בציבור. במקרה זה נקרא החוזה המחייב "הסכם חיים משותפים". את ההסכם ניתן לאשר אצל נוטריון או בבית משפט לענייני משפחה וכך להבטיח את מעמדו המשפטי, אבל לא חובה לעשות זאת. בכל מקרה מדובר במסמך שמעגן הסכמות בין בני הזוג בנוגע לדרך שבה תתנהל הפרידה, אם החיים המשותפים יעלו על שרטון.

במרבית המקרים הסכמי חיים משותפים כוללים התייחסות לסוגיות כספיות ולנושאים הקשורים לרכוש. ניתן לפרט בהם גם הסכמות לגבי הילדים אם יש/יהיו כאלה, ובמיוחד זמני שהות (או בשמם הקודם, הסדרי ראייה) ומזונות. על-מנת לוודא שההסכם ישקף באופן המדויק ביותר את הרצון המלא, מומלץ לערוך אותו בעזרת עורך דין בעל ניסיון בכך.

זמני שהות ידועים בציבור

קביעת הסדרי ראייה – שכאמור נקראים כיום זמני שהות – עבור ילדים להורים שלא התחתנו באופן פורמלי זהה לאופן שבו היא מתבצעת כשההורים כן נשואים. דרך אחת להחליט כיצד תתחלק המשמורת בין בני הזוג היא כאמור הסכם חיים משותפים.

דרך שנייה היא הסכם גירושין שמעלה על הכתב הסכמות בין ההורים, ובמקרה שישנם חילוקי דעות ייתכן צורך בהכרעה של בית משפט לענייני משפחה. הקריטריון העיקרי שמנחה את בית המשפט הוא טובת הילד/ים, ואם מדובר בבני ובנות 6 ומטה נלקחת בחשבון גם חזקת הגיל הרך.

מזונות ידועים בציבור

על אף העובדה שידועים בציבור אינם מחויבים זה כלפי זו מבחינת החוק, המגמה הרווחת כיום היא לפסוק מזונות גם לידועה בציבור, וזאת אם במהלך החיים המשותפים היחסים התאפיינו בתלות כלכלית שלה בבן הזוג. מזונות אלה נועדו לספק מרווח נשימה עד להגעה לעצמאות כלכלית. לרוב מדובר על סכומים לא גבוהים לפרק זמן של שנה עד מספר שנים.

אם כי בכל מקרה נלקחים בחשבון שיקולים רבים נוספים הקשורים לרמת החיים ולאופי הזוגיות (למשל אם האישה ויתרה על קריירה כדי לסייע לידוע בציבור שלה לבנות את שלו). לנוכח המורכבות של מצבים אלה, ושיקול הדעת הנרחב של בית המשפט, חשוב במיוחד להיעזר בעורך דין. עו"ד משה שעל הוא מומחה לדיני משפחה עם בקיאות ספציפית בנושא הידועים בציבור, כך שהוא יכול להבטיח – וגם לקיים! – מיצוי מלא של כל הזכויות בכל תרחיש שהוא.

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים טוענים כי מוסד הנישואין "פשט את הרגל" וכבר ממזמן איננו בעל חשיבות רבה כל כך, כפי שהיה בעבר. אמנם, מרבית הזוגות המעוניינים להקים משפחה ורואים את עצמם חיים ביחד, מחליטים להתחתן כדת משה בישראל או במסגרת הליך של חתונה אזרחית, ועדיין, ישנם, ובייחוד לאחרונה, לא מעט זוגות הבוחרים בהליך משפטי אחר לגמרי ומאמצים לעצמם סטטוס שונה, המכונה ידועים בציבור.

שלא כמו המבנה המשפחתי המסורתי המוכר לנו מזה אלפי שנים, ידועים בציבור הינו אקט שנועד גם הוא למסד את הקשר, אך לעשות זאת בעיקר בפן המשפטי כלכלי על מנת לשמור על טובתם וזכויותיהם של שני הצדדים, כמו גם של הילדים שלהם, אם וכאשר יוולדו. זוגות שאינם נשואים וחיים ביחד במשך שנים, כפי שמקובל כיום לא מעט, מעוניינים לא אחת להיות מוכרים על ידי המדינה ככאלה וכן על ידי כל מוסדותיה השונים.

במיוחד בשביל זה הוחלט על הליך משפטי, שאמנם עדיין לא חקוק כחוק, אך בעל הכרה מלאה של המדינה באשר למיסוד הקשר אך באופן שהוא שונה לחלוטין מכפי שנעשה במסגרת נישואין על פי ההלכה. המעבר מזוגיות למוכרים בציבור מביאה אתה לא מעט זכויות חדשות לשני הצדדים וכדי לבצע אותו בצורה הנכונה ובעיקר – החלקה, חשוב מאד להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בדיני משפחה ועם ניסיון של שנים וידע מקצועי רב, הרלוונטי לתחום.

עורך דין דיני משפחה ילווה את בני הזוג במעבר להגדרה המחודשת או לסטטוס החדש כמוכרים לציבור ויבצע את כל ההליכים הפרוצדורליים עבורם על מנת לעבור זאת בקלות ובמהירות כנדרש. עורך הדין יוכל לענות על כל השאלות המעסיקות את בני הזוג בטרם שינוי הסטטוס, כמו גם לספק להם מידע חשוב שכדאי לדעת על כך לפני ביצוע ההליך. יוצגו בפני בני הזוג, על ידו, זכויות וחובות הצדדים וכן תוצגנה אלטרנטיבות אפשרויות, במידה ויש כאלו באמתחתו.  

כיצד מוגדרים ידועים בציבור?

יותר ויותר זוגות ישראלים בוחרים בשנים האחרונות לנהל חיים משותפים יחדיו, אך שלא במסגרת המבנה המוכר לנו, המבנה הזוגי המסורתי. מדובר בזוגות שאינם מעוניינים להינשא, אך כן לקיים משק בית משותף בדרך כלל וחיי זוגיות לכל דבר. זוגות אלה מוגדרים באופן רשמי כזוגות ידועים בציבור. ידועים בציבור זוכים לזכויות השוות לאלו של בני זוג שבוחרים להינשא, וכדי לממש אותן חשוב שיעזרו בעורך דין לדיני משפחה שיספק את הייעוץ המשפטי הנדרש ויפעל למען קידום הנושא.

נכון להיום לא נחקק בישראל חוק המגדיר ומתייחס לידועים בציבור ולכל התנאים הנלווים לכך וגם לא לנושא מהי התקופה המגדירה כי זוג שחי במשותף ייחשב כידוע בציבור. ולכן, חשוב ואף הכרחי מאד, להסדיר זאת באופן משפטי רשמי ולו כדי לנצל את הזכויות השונות המגיעות לבני הזוג ולעשות זאת, ולפחות בשלב זה, תוך הוכחת הסטטוס הנוכחי וכל המשתמע מכך.

מדוע אנשים בוחרים להירשם כידועים בציבור?

יש לא מעט סיבות מדוע אנשים בוחרים להירשם כידועים בציבור במקום להירשם, ובאופן מסורתי, כזוג נשוי לכל דבר, כולל עמידה תחת החופה, למשל. הדבר קורה בייחוד בשנים האחרונות כשרבים מהזוגות מגדירים את עצמם כחסרי דת או כחסרי זיקה כלשהי לדת. הם פחות מחוברים לטקס הדתי הכרוך בכך, לכל המשמעויות הדתיות הרלוונטיות לעניין הנישואין ולכן לא מעוניינים לקחת בו חלק.

גם חוסר האמון במוסד הנישואין מוביל לא מעט זוגות לוותר עליו לבחור בהליך אחר, ובמקביל גם חוסר האמון או חוסר ההסכמה עם ההליכים השונים, הנקבעים על ידי הרבנות, שהיא זו המכתיבה את ההתנהלות כולה כאשר מעוניינים להינשא. אנשים המוגדרים כחסרי דת, כלומר, אינם יהודים, מוסלמים, נוצרים או דרוזים, נחשבים במדינה כחסרי דת ולכן לא יכולים להינשא נישואים דתיים בישראל. במקרים כאלה אם ירצו לחיות כזוג, יצטרכו לבחור בהליך אחר של ידועים בציבור. סיבה נוספת קשורה בפן הכלכלי.

ישנם זוגות הרואים במוסד הנישואין ככזה המוביל לאיבוד זכויות מסוימות בשל הנישואין. למשל כאלו הקשורות לפנסיה, לחישובי מס, לתגמולים ועוד. ובל נשכח את ענייני ההגבלות והאיסורים הדתיים המאלצים ישראלים רבים פעמים רבות לוותר על חלום הנישואים ולבחור בהליך של ידועים בציבור. הדבר קורה במקרים של כהן וגרושה, במקרים של זוגות שיהדותם מוטלת בספק, במקרים של אישה עגונה וכן במצבים נוספים אחרים.

באילו מקרים נחשב זוג כידועים בציבורים?

הפסיקה קובעת כי זוג, המנהל קשר רומנטי ומשק בית משותף מוגדר כידועים בציבור. במרבית המקרים, כאשר שני מצבים אלה מתקיימים, מכיר בית המשפט בבני הזוג כידועים בציבור. זוגות המוגדרים כך באופן משפטי זכאים לזכויות שונות הקשורות לירושה וגם למזונות וכן לזכויות מטעם המוסד לביטוח לאומי. יחד עם זאת, וכפי שיוזכר בהמשך, ניתן כיום להיחשב כידועים בציבור גם כשלא מתגוררים תחת גג משותף, אלא חיים בנפרד.

כיצד קובע בית המשפט האם בני הזוג הפונים אליו יוכרו כידועים בציבור?

בבואו לבחון בני זוג הפונים אליו כדי לשנות סטטוס ולהפוך לידועים בציבור לוקח בחשבון בית המשפט מספר פרמטרים הרלוונטיים למערכת היחסים שלהם ועושה זאת תוך התייחסות, בין היתר, לאופן שהם רואים את עצמם כזוג. בין הפרמטרים שנלקחים בחשבון נבחן קיום חיי אישות ומשפחה, ניהול משק בית משותף וגם הסיבות מדוע בחרו בני הזוג שלא להינשא.

בעניין קיום חיי אישות ומשפחה הכוונה היא ל – האם מתקיימים בין בני הזוג יחסים אינטימיים, האם מערכת היחסים בין השניים כוללת יחסי אהבה, מסירות, מחויבות ונאמנות והאם הם רואים את עצמם כחברים לחיים. בעניין ניהול משק בית משותף – האם כוללת המערכת הזוגית שלהם חובות וגם זכויות כפי שקורה בין בעל לאישה והאם הם גרים יחדיו ותורמים לתא המשפחתי, כל אחד בהתאם ליכולתו.

נקודה נוספת, כאמור, שאף היא נלקחת בחשבון היא מדוע בוחרים בני הזוג בהליך של ידועים בציבור ולא בנישואין. במקרים של סיבות אידיאולוגיות, למשל, אין מניעה לבחור בהליך של נישואין אזרחיים אם ירצו בכך בני הזוג והליך של ידועים בציבור הוא לא ברירת המחדל.

האם ידועים בציבור זכאים לשתף בנכסים?

ההלכה, שהשתרשה בלא מעט פסקי דין הקשורים לתחום הידועים בציבור, קובעת כי בני זוג המוגדרים כידועים בציבור ומנהלים מערכת זוגית בפני עצמה, אינם בהכרח זכאים לשיתוף קנייני בנכסים, כפי שקורה במסגרת הנישואים. המשמעות לכך היא שלא ניתן להסיק באופן אוטומטי מצב של "חזקת השיתוף" גם כאשר מדובר במערכת יחסים ארוכה או כזו המתנהלת בדיוק כפי שקורה בנישואין.

כדי להחיל את חזקת שיתוף הנכסים נדרשים בני הזוג הידועים בציבור להוכיח באופן משפטי את כוונת השיתוף ביניהם, זאת להבדיל במקרים של זוג נשוי שבו הדבר קורה באופן אוטומטי. במקרים בהם בן זוג אחד מחזיק בנכסים כלשהם ואילו בן הזוג השני רוצה להוכיח את חלקו באותם נכסים, ייבחן הדבר בבית המשפט תוך התייחסות לכל הראיות המשפטיות הנדרשות לשם כך.

חשוב לדעת – גם אם בני הזוג חיים יחדיו והראיות מצביעות כי הם אכן, לפחות בהגדרה, ידועים בציבור וגם אם הם עומדים בקריטריונים שנקבעו בפסיקה הקובעים מהם ידועים בציבור, לא ניתן לקבוע כי רכושו של אחד עובר להיות בשיתוף עם האחר, אלא אם הוכחה כוונה ספציפית לחלוקה זו. הוכחת השותפות הזוגית איננה מספיקה ולא יכולה להוות כהוכחה שאכן רצו שאותו רכוש יהפוך לקניינם המשותף.

אילו זכויות עומדות לרשותם של ידועים בציבור מטעם המוסד לביטוח לאומי?

נכון להיום, זוגות המתגוררים יחדיו ואינם מוכרים כידועים בציבור אינם זכאים לזכויות מיוחדות מטעם המוסד לביטוח לאומי. לעומת זאת, לרשותם של זוגות הידועים בציבור עומדות כל הזכויות, התקפות גם לזוגות נשואים. כדי ליהנות מזכויות אלו, לרבות קבלת קצבאות שונות, על בני הזוג למלא שאלון מיוחד ולהגישו למוסד לביטוח לאומי בפנייה פרונטלית למשרדיו, בדואר או בכל הדרכים המקובלות האחרות, כפי שצוין באתר הביטוח הלאומי.

במסגרת מילוי השאלון הייעודי הזה מתבקשים בני הזוג לפרט על מערכת היחסים שלהם ולצרף את כל האישורים המתאימים המעידים על טיב ואופי היחסים. בנוסף, עליהם להגיש תצהיר הכולל את חתימתם של שני עדים, המעידים על מערכת היחסים הזו. עם קבלת השאלון והמסמכים השונים יבחן המוסד לביטוח לאומי את הבקשה להכרה של בני הזוג כמוכרים לציבור ויודיע להם האם קיבל את הבקשה או שמא דחה אותה.

מהן זכויות הירושה של ידועים בציבור?

אחת הזכויות המשפטיות החשובות ביותר הינה זכות הירושה. לא אחת קורה כי זוגות ידועים בציבור חושבים שמכיוון שהם אינם נשואים, זכות זו איננה עומדת לרשותם. אולם, בפועל הדבר איננו כך. בכל הקשור לענייני ירושה, זכאים ידועים בציבור לרשת את בני זוגם ובתנאי שלא קיימת צוואה, המורה מצידו של המצווה אחרת. באותו עניין, בני זוג המוכרים כידועים בציבור באופן משפטי יכולים גם לערוך צוואה הדדית, כפי שקורה לא אחת אצל בני זוג נשואים, ובמסגרתה לציין כי הם מורישים זה לזו את רכושם. כדי לערוך צוואה כזו ולברר את כל נושא זכויות הירושה בקרב ידועים בציבור מומלץ מאד להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני משפחה ובקיא בכל הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות לכך.

מהן זכויותיה של ידועה בציבור?

למרות שזכויותיה של הידועה בציבור אינן מוסדרות מבחינת החוק, ייבחנו זכויותיה בהתאם למישור החוזי, תוך התייחסות להתנהלות החיים המשותפים של בני הזוג, ובתנאי שלא קיים הסכם מפורש ביניהם. חשוב לזכור – מערכות יחסים בין בני זוג, בין אם אלה גבר ואישה ובין אם אלה זוגות חד מיניים, מתקיימים על בסיס הסכמה והתחייבות. עצם החיים המשותפים הוא זה המהווה הסכם וישנה עילה לטעון מזונות או זכויות ירושה מכוחם של דיני חוזים, מתוך החובה שלא להזניח את בן או בת הזוג.

מהן זכויותיה של ידועה בציבור בכל הקשור לענייני מזונות?

על פי ההלכה, זכאית אישה נשואה לקבל מזונות מבעלה לאורך כל תקופת הנישואים. הדבר רלוונטי גם במקרה של ידועים בציבור וחיים משותפים ואפילו גם במקרים של פרידה, אז הם נקראים "מזונות משקמים". אלה, ניתנים למשך תקופה קצובה ומטרתם לסייע לאישה להשתקם כלכלית לאחר שהסתיימה מערכת היחסים שלה עם בן הזוג.

מזונות מסוג כזה ייקבעו על ידי בית המשפט במקרים בהם נמצא כי האישה, לאורך כל הזוגיות, היתה תלויה כלכלית בבן זוגה וכי לאחר הפרידה שלה ממנו היא זקוקה לסיוע כלכלי עד שתסתדר בכוחות עצמה.

מה כולל הסכם ממון בין ידועים בציבור?

זוגות ידועים בציבור מחליטים, פעמים רבות, לגבש, לנסח ולחתום על הסכם ממון. הסכם זה מאפשר להם לקבל וודאות ותוקף משפטי למערכת היחסים שביניהם, מה שקריטי וחשוב מאד בכל הקשור לענייני חלוקת רכוש. במקרים בהם מחליט הזוג, הידוע בציבור, להיפרד, יתחלק הרכוש ביניהם בהתאם להלכת השיתוף: כל אחד מבני הזוג, ובתנאי ועמד בנטל הראייה להוכיח שהיתה כוונה לשתף בנכנס המדובר, יוכל לטעון לזכויות על רכושו של האחר.

יחד עם זאת, במידה וזוג ידוע בציבור החליט לחתום על הסכם ממון, הרי שכאן הוא זה הקובע בעצמו את האופן שבו תתבצע חלוקת הרכוש במידה ויחליט להיפרד. בשל מידת מורכבותו ורגישותו של הסכם ממון, חשוב מאד להיעזר בעורך דין מקצועי ומנוסה לצורך ניסוחו וכתיבתו. הסכם תקף ומדויק שכזה יבטיח לצדדים ביטחון משפטי ואף יעניק להם שקט נפשי בידיעה כי אם וכאשר יחליטו להיפרד, יהיה מסמך תקף שיסדיר את כל העניינים המשותפים.

מהם נישואי חוזה ומה ההבדל בינם לבין ידועים בציבור?

ידועים בציבור יכולים כיום להחליט על הליך מיוחד של נישואין, שהינו הליך חוזי לכל דבר. נישואין אלה, המכונים נישואין לא פורמליים (או – Sui Iuris) מכניסים את הזוגיות למסגרת חוקית והופכים את הזוג עצמו לנשוי, גם אם בפועל לא נרשם בבית הדין הרבני. סטטוס נישואים אלה זהה לנישואים דתיים או אזרחיים. "נישואי חוזה" נכרתים בין בני זוג והם מסדירים את כל החובות והזכויות שלהם, לרבות חלוקת רכוש אם וכאשר הם נפרדים, חובות וגם זכויות הוריות, עניינים הקשורים בממון ועוד.

מה חשוב לדעת על דרישת המגורים כתנאי להכרה בזוג כידועים בציבור?

אחד התנאים להכרה בבני זוג כידועים בציבור הוא מגורים משותפים. במשך תקופה ארוכה מאד הפרמטר העיקרי שהתייחס לשאלה האם בני הזוג יוכרו באופן רשמי כידועים בציבור או לא, היה קשור לנושא המגורים המשותפים. כיום, מכיוון שזוגות רבים בוחרים לנהל זוגיות, אך לא בהכרח לגור ביחד כי אם בבתים נפרדים, עולה מחדש השאלה בגין תנאי ההכרה הזה והאם על בית המשפט להמשיך ולראות בתנאי הזה כחובה כדי להכיר בזוג כידועים בציבור.

חשוב לזכור כי להכרה באופן רשמי ומשפטי בבני זוג כידועים בציבור יש לא מעט השלכות, הן כלכליות והן משפטיות. אלו, באות לידי ביטוי בזכויות הניתנות להם מטעם המוסד לביטוח לאומי וכן בענייני ירושה וחלוקה רכוש במקרה של פרידה. שלא כמו בנישואין, אותם ניתן להוכיח בעזרת תעודת נישואין, אין לידועים בציבור שום מסמך רשמי המעיד על כך ולכן במקרים של מחלוקות, חשוב לבחון את טיבו של הקשר כדי שיקבלו הכרה כידועים בציבור עם כל המשתמע מכך.

ישנם, כאמור, שני פרמטרים הקובעים מהם ידועים בציבור – מערכת זוגית שהיא מחייבת וכן ניהול משק בית משותף. לאורך שנים רבות היו אלה שני תנאים מצטברים ומי שלא עמד בנטל ההוכחה של שניהם לא יכול היה לקבל הכרה כזוג ידוע בציבור. אולם, בשנים האחרונות, כאמור, המציאות השתנתה וזוגות רבים בוחרים שלא לחיות בבית משותף, כי אם בבתים נפרדים. אז, מה קורה במקרים מסוג כזה?

לאור מצב חדש זה, התחיל בית המשפט לרכך את עמדתו בכל הקשור לדרישת המגורים, כאשר המשמעות לכך שגם זוגות המנהלים זוגיות, אינם מוכרחים להוכיח כי הם גרים יחדיו כדי לקבל הכרה בסטטוס הידועים בציבור. השינוי החיובי הזה נבע תוך הבנה כי העדר מגורים משותפים לא צריך לשלול את קיומו של אותו קשר זוגי, את חוזקו ואת כוונת הצדדים להמשיך במחויבות זה כלפי זו. ובנוסף, ישנם לא מעט מקרים שבהם בוחרים בני זוג שלא לחיות יחד מטעמים של נוחות, מה שלא בהכרח צריך לפגוע בטיבו של הקשר.

השינוי הזה משאיר, בשורה התחתונה, רק פרמטר אחד שהוא זה שיקבע האם ניתן יהיה לקבוע אם זוג שמנהל מערכת יחסים יכול להיות מוכר בציבור. פרמטר זה מתמקד בשאלה האם ואיך רואים בני הזוג את הקשר ביניהם. האם מדובר במערכת יחסים אמיתית וכנה או שמא בקשר שהוא איננו מחייב. אם אכן רואים השניים את הזוגיות ביניהם כמערכת יחסים כמו במקרה הראשון, הרי שהם זכאים לקבל תוקף רשמי לה ולהיות מוכרים בציבור אף על פי שבפועל אינם מנהלים משק בית משותף ואינם חיים באותו הבית.

איזה שם משפחה יישא ילד, הנולד להורים המוכרים כידועים בציבור?

זוגות ידועים בציבור בוחרים פעמים רבות להביא ילדים לעולם. במקרים כאלה, כאשר נולד ילד להורים המוכרים כידועים בציבור הוא יישא, כברירת מחדל, את שם המשפחה של אמו (בדיוק כפי שקורה כאשר נולד ילד להורים לא נשואים). יחד עם זאת, אם ההורים הידועים בציבור מעוניינים שיישא את שם המשפחה של אביו, הם רשאים לדרוש בכך.

אם האם היא זו שרוצה שבנוסף לשם המשפחה שלה יישא הילד גם את שם משפחתו של האב, היא איננה נדרשת לקבל את הסכמת האב. בכל מקרה, בשם ההגנה על הילד, מקנה חוק השמות להורים הידועים בציבור את אותן הזכויות כמו שיש להורים נשואים.

מהו הסכם חיים משותפים ומה כדאי לדעת עליו?

זוגות המוכרים כידועים בציבור ורוצים להבטיח את עתידם יכולים לערוך הסכם ממון או לערוך הסכם חיים משותפים. הסכם זה מתייחס לכל הסוגיות השונות הרלוונטיות לבני הזוג ומסדיר מגוון של אספקטים הקשורים למערכת היחסים ביניהם. למשל, חלוקת רכוש במידה ונפרדים, משמורת ילדים, מזונות ועוד. ההסכם מוכר בבית המשפט כהסכם לכל דבר והוא מבטיח לבני הזוג וודאות משפטית במידת הצורך גם הוכחה באשר לקיומו של סטטוס ידועים בציבור.

כדי לערוך הסכם חיים משותפים מומלץ מאד לפנות לעורך דין דיני משפחה, שיתאים באופן אישי את ההסכם לבני הזוג. חשוב לזכור – כדי לקבל תוקף משפטי להסכם חיים משותפים, עליו להיחתם בפני נוטריון או לקבל את אישורו בבית המשפט לענייני משפחה. הסכם זה מומלץ מאד כדי להסדיר את ענייני הזוגיות ולהבטיח שקט נפשי, שחשוב לא פחות וממנו נהנים באופן אוטומטי זוגות נשואים מתוקף היותם כאלה.

מדוע חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין לענייני משפחה?

לא בכדי הכתובת הראשונה, פעמים רבות, שאליה פונים זוגות המעוניינים להיות מוכרים כידועים בציבור היא עורך דין דיני משפחה. מדובר, כאמור, בנושא מורכב מאד וידועים בציבור, בדומה לנשואים, זכאים לזכויות רבות. יש לסטטוס הזה חשיבות רבה הן בפן המשפטי והן בפן הכלכלי ומוטב להסדיר אותו כהלכה כדי ליהנות מכל זה.

סיוע של עורך דין דיני משפחה יאפשר לבני הזוג למצות את מלוא הזכויות שלהם וכן להוכיח לכל המוסדות הרלוונטיים והמסגרות השונות את הסטטוס שבו הם מעוניינים (לרבות מול בית המשפט והמוסד לביטוח לאומי). אמנם, זוגות שאינם מתגוררים תחת קורת גג אחת יכולים להירשם כידועים בציבור, ובכל זאת, יש להוכיח לבית המשפט כי קיימת מערכת זוגית מחייבת ואוהבת. אם לא מצליחים להוכיח זאת עשוי בית המשפט שלא לאשר את סטטוס ידועים בציבור.