הסכמי ממון

בעבר עריכת הסכם ממון נתפש אולי כצעד אנטי-רומנטי, כזה שעומד בסתירה למהות הנישואין ולאמון ההדדי בין בני הזוג, אבל כיום כבר ברור שההפך הוא הנכון: דווקא כשיש הסכם שמפרט את כל הסוגיות הכלכליות, בנקודת הזמן הנוכחית וגם בעתיד, המחויבות ההדדית באה לידי ביטוי עמוק יותר ואפשר להיכנס אל מתחת לחופה בלב שקט ואוהב באמת.

מתי ניתן לערוך הסכם ממון?

הסכם ממון מקובל לערוך לקראת הנישואין (ובהתאם הוא נקרא גם הסכם קדם נישואין). אם התחתנתם ללא הסכם שכזה וכעת אתם מתחרטים – ניתן לשנות את המצב (בהסכמה הדדית, כמובן). יחד עם זאת זוהי סיטואציה מורכבת יותר שכן לאחר החתונה הרכוש שכל אחד מהצדדים הביא איתו כבר עשוי להיחשב כמשותף. בהתאם ההמלצה היא לחתום על ההסכם עוד לפני שינוי הסטטוס המשפחתי.

כך או כך, לפני החתונה נדרש אישור של רשם נישואין ו/או נוטריון ו/או אישור של בית המשפט לענייני משפחה ו/או בית הדין הרבני להסכם הממון. לאחר החתונה רק בית דין רבני או בית משפט לענייני משפחה יכול לאשר הסכם מסוג זה ולתת לו מתן תוקף של פסק דין , ושללא האישור אין תוקף משפטי להסכמות בין בני הזוג.

באילו מקרים מומלץ במיוחד הסכם מסוג זה?

חתונה שמהווה פרק ב' עבור שני הצדדים, או רק אחד מהם, מובילה אצל לא מעט זוגות לסיטואציות מורכבות ובפרט אם ישנם כבר ילדים בתמונה. במצבים אלו מומלץ במיוחד לערוך הסכם ממון: כשכל הקלפים מונחים מראש על השולחן, פוחת הסיכוי לאי הבנות או חילוקי דעות משמעותיים בעתיד.

באופן דומה כשמדובר על חתונה ראשונה אבל לאחד משני הצדדים רכוש רב, או כשההורים של החתן או הכלה מעניקים לזוג הצעיר נכס יקר ערך, הסכמי ממון מבטיחים ראש שקט לכל הנפשות המעורבות ובסופו של דבר תורמים ליציבות הנישואין כשיש אהבה אמיתית.

למה חשוב להיעזר בעורך דין מנוסה?

הסכמי ממון כוללים בעיקר התייחסות לנושאים כספיים ולנושאי רכוש, אבל ניתן לנצל את ההזדמנות ולמשל לפרט במסמך המחייב גם את אופן קביעת המשמורת על ילדים, אם יהיו כאלה, במקרה של גירושין.

בכל מקרה ההמלצה החשובה ביותר היא להיעזר בעורך דין מיומן. כדאי לזכור שניסוח לא מדויק לחלוטין או לא ברור במלוא מאת האחוזים עלול להתפרש בעתיד באופן שונה מזה שהתכוונתם אליו בנקודת הזמן הנוכחית, ולמעשה להפוך את ההסכם לחסר תועלת (ואף למזיק מבחינתכם). עו"ד משה שעל כבר צבר ניסיון רב בעריכת הסכמי קדם נישואין (כולל אחרי החתונה, כמובן), כך שהוא יכול להבטיח – וגם לקיים – הסכם ממון שמשקף באופן מושלם את כל האינטרסים המהותיים מבחינתכם. הרווח שלכם הוא כמובן זוגיות בריאה בלי שום חשש.

עו"ד דיני משפחה- הסכמי ממון