ירושות וצוואות

באופן טבעי לרובנו לא קל לחשוב על המוות – אבל האחריות מחייבת עריכת צוואה בהתאם לכללים שמכתיב חוק הירושה. על-מנת לוודא שהרכוש שצברתם לאורך השנים יחולק בדיוק כפי שאתם רואים לנכון, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שהמומחיות שלו היא ירושות וצוואות. עו"ד מנוסה מסייע גם בהגשת התנגדות לצוואה שלא נערכה כדין, ומצד שני בהגנה על צוואה שאכן משקפת את רצונו האמיתי של הנפטר.

הסוגים השונים של הצוואות

חוק הירושה מפרט 4 דרכים לערוך צוואה: בכתב יד, בפני רשות, צוואה בפני עדים ובעל-פה. לכל אחת מהן דגשים משלה, וכל פגם – כולל צורני ובוודאי שמהותי – עלול להוביל לפסילת הצוואה. הכנת צוואה בעזרת עורך דין מבטיחה אפס פגמים ו-100% סיכוי למימוש מלא של כוונותיו של האדם. במקרים שבהם לא נכתבה צוואה, נקבעים היורשים על-פי דין. חוק הירושה כולל הוראות מפורטות בנוגע לחלוקת רכושו של אדם שלא השאיר צוואה, אולם בלא מעט מקרים – ובהם, למשל, ידועים בציבור – יש גם מקום לפרשנות ועל כן כדאי להיעזר בליווי משפטי צמוד.

צוואות הדדיות

צוואה הדדית היא מסמך מורכב במיוחד: מצד אחד שני בני הזוג מסתמכים זה על זו, ומצד שני ההדדיות מכתיבה מטבעה גם מגבלות שונות לגבי התנהלות מי שנשאר בחיים לאחר פטירת בן/בת הזוג. לדוגמה, אם בני זוג רוצים להבטיח מעל לכל צל של ספק שדירת המגורים שלהם תעבור בסופו של דבר לילדיהם, ובמקביל לוודא שכל עוד מי מהם חי הוא יוכל להישאר בנכס – צוואה הדדית היא פתרון מומלץ. לנוכח הכללים המחמירים לגבי שינוי צוואות הדדיות וכמובן שביטולן, גם כששני הצדדים עדיין בחיים ועוד יותר מכך לאחר שאחד מהם הלך לעולמו, כדאי מאוד לפנות לעורך דין בקיא ומנוסה.

ייפוי כוח מתמשך

אם צוואה נועדה להביא לידי ביטוי את רצונו של האדם לאחר מותו, ייפוי כוח מתמשך עושה זאת כשהוא בחיים, אבל מכל סיבה שהיא לא מסוגל יותר לנהל בעצמו את ענייניו. מהות מסמך משפטי מחייב זה היא מינוי אדם אחר לניהול ענייניו של נותן ייפוי הכוח. כתב המינוי מפרט מהן הנסיבות שבהן יופעל המינוי ומהם הנושאים שבהם יטפל המיופה – נושאים כספיים ונושאי רכוש, נושאים אישיים, נושאים רפואיים בתנאים מסוימים וכמובן גם שילוב של הנ"ל. ניתן גם לקבוע מספר מיופי כוח ולהחליט כיצד יפעלו, בנפרד או במשותף. עוד אופציה היא מינוי מיופה כוח ראשי ועוד אחד חלופי למקרה שזה הראשון לא יוכל למלא את התפקיד. בכל מקרה נדרשת הסכמת המיופים. עוד חשוב להדגיש שרק עורך דין שעבר הסמכה מיוחדת רשאי לחתום על ייפוי כוח מתמשך, וכי ללא חתימה שכזו המסמך כלל לא תקף. עו"ד משה שעל הוא בעל הסמכה מתאימה, ובנוסף באמתחתו ניסיון עשיר בכל הנוגע לייפויי כוח, צוואות וירושות – ניסיון שבשילוב ההתנהלות האחראית והמחויבות המלאה לכל לקוח ולקוחה מבטיחים שקט נפשי אמיתי.

עורך דין צוואות וירושות